info@ozturepalet.com
+90 224 714 18 26
Choose Language:

Işıl İşlem ve Teknik Kurutma

Işıl İşlem

HakkımızdaTarihçe

ISPM-15: 
 
ISPM-15, Ülkemizin de Üyesi Bulunduğu IPPC (Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu) Genel Kurulunun 2002 Yılında Kabul Ettiği, Uluslararası Ticarette Ahşap Ambalaj Malzemelerinin, Kullanımını Düzenleyen Standarttır. Ahşaptan İmal Edilmiş Ambalaj Malzemeleri ile Taşınan Zararlı Organizmaların Yayılmasını Önlemeye yönelik Olarak; İhracatta Kullanılacak Palet, Sandık, Kasa, İstif Tahtası ve Kablo Makarası Gibi Ahşap Ambalaj Malzemelerine Isıl işlem Uygulanır ve Isıl işlem Yapıldığına Dair ISPM-15 İşaretleme Yapılır. Isıl İşlemden Kasıt Ahşap Ambalaj Malzemesinin Öz Sıcaklığının, Buhar fırını veya Kuru Fırın Vasıtası ile En Az 30dk Süre ile Asgari 56 °C Üzerinde Tutularak, Ahşap Üzerindeki Olası Zararlıları Yok Etmektir. ÖZTÜRE PALET, 2004 Yılından Beri TR-021 Numaralı Ahşap Ambalaj İşaretleme Yetki belgesi ile ISPM-15 Isıl İşlem Standardını Ülkemizde Uygulayan İlk Palet Üreticilerinden Birisidir.
 
ISPM-15 Standartına Göre Yapılan Isıl İşlemin Asıl Amacı, Ahşap Malzeme Üzerinde Bulanabilecek Zararlı Organizmaları Yok Etmektir. Zararlı Organizmaları Yok Etmek için Ahşap Ambalaj Malzemesine Kısa Bir Süre İçinde Olsa Belirli Bir Sıcaklık Uygulandığından, İkincil Bir Fayda Olarak; Bu İşleme Tabii Tutulan Ahşap Ambalaj Malzemelerinde, İşleme Tabii tutulmayanlara Göre Daha Az Küflenme Oluşumu Gözlenmektedir. Ancak Küflenme Oluşumun Kesinlikle İstenmediği Durumlarda, ISPM-15 Isıl İşlem Standartı Tek Başına Yeterli Değildir. Bu Durumlarda Kesin Sonuç Alabilmek Adına ISPM-15 Isıl İşlem Standartına İlaveten Ahşap Ambalaj Malzemesine Teknik Kurutma İşlemi Uygulanması Gerekmektedir.


Teknik Kurutma

HakkımızdaTarihçe

Teknik Kurutma: 
 
Teknik Kurutma, Ahşap Malzeme İçerisinde Bulunan ve Kullanım Amacı , İçin Uygun Olmayan Suyun, Kurutma Fırını Yardımı ile Atılması İşlemidir. Teknik Kurutma İşlemi Sayesinde, Ahşabın Rutubeti Arzu Edilen Sonuç Rutubet Oranına Kadar Düşürülebilir. Uygun Sonuç Rutubeti Sağlamak Suretiyle Ahşap Malzemenin Kalitesi Artar. Gerilmeler Ortadan Kalkar, Ahşap Malzemenin Çalışması En Az Seviyeye İner, Boyut Stabilitesi Sağlanır, Yapışma Kabiliyeti Artar. Teknik Kurutmanın, Tüm Bu Faydalarına İlaveten Ahşap Palet Sektörü için Sağladığı En Önemli Direk fayda, Küflenmeyi Tamamen Önlemesidir.
 
Küflenmenin Oluşabilmesi İçin Küf Mantarları Neme İhtiyaç Duyarlar. Hem Ahşap Malzemenin Saklandığı Ortamdaki Bağıl Nem Yüksek, Hem de Ahşabın Kendi Nemi Yüksek ise; Küf Mantarlarının Yaşaması ve Çoğalması için İdeal Bir Ortam Oluştuğundan Küflenme Kaçılmazdır. Saklama Ortamının Bağıl Nemini Düşük Tutmak Her Zaman Mümkün Olmayabilir Ancak Başta Paletler Olmak Üzere Tüm Ahşap Ambalaj Malzemesinin Üretildiği Ahşabın Nemini, Teknik Kurutma İşlemi Sayesinde Küflenmeyecek Seviyelere Düşürmek Her Zaman Mümkündür.

 
Bu Noktada ÖZTÜRE PALET, Küflenme ve Nem Konusunda Hassasiyeti Bulunan Müşterilerine; 1800 Palet Kapasiteli, 14 noktadan Anlık ölçüm Yapan, Bilgisayar Otomasyonlu Kurutma Fırını ve 14 Yıllık Ahşap Kurutma Tecrübesiyle, Nemi İstenilen Seviyeye Düşürülmüş, Küfsüz ve Kuru Paletler Sunabilmektedir.